جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60295
  تاریخ انتشار : 6 مهر 1393 13:1
  تعداد بازدید : 727

  هشدار سازمان ملل درباره کشتار و بدرفتاری های داعش با زنان عراقی

  کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی درباره ادامه بازداشت، سوءاستفاده های جنسی و فروش صدها زن و دختر توسط نیروهای داعش در عراق توقف فوری آن را خواستار شد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زید رعد الحسین کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی سر بریدن یک زن عراقی مدافع حقوق بشر به دست نیروهای داعش را محکوم و در مورد ادامه بازداشت زنان و دختران، سوءاستفاده های جنسی و فروش صدها تن از آن ها ابراز نگرانی کرد.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی سازمان ملل، سمیرا صالح علی النوامی یک فعال حقوق بشر عراقی بود که چندی پیش در مرکز شهر موصل توسط یکی از عوامل داعش و در ملاءعام سر بریده شد.

  رعد الحسین در این باره گفت: اعدام جنایتکارانه یک زن در ملاءعام در حالی که تنها جرم وی ابراز کلماتی بود که در دفاع از حقوق بشر دیگر افراد به زبان می آورد تنها بیانگر ایدئولوژی نادرست داعش و وابستگان آن است.

  بر اساس این گزارش، پیکارجویان داعش در مناطق تحت کنترل شان تاکنون دست به حملات متعدد علیه زنان زده اند که در بسیاری از این حملات فرد مورد نظر یا اعضای خانواده اش را به قتل رسانده اند.

  همچنین فعالان حقوق بشر که با هیات کمک رسانی سازمان ملل در عراق همکاری می کنند گزارشات متعدد دیگری مبنی بر اعدام و آزار و اذیت زنان بی شمار دیگری در موصل دریافت کرده اند.

  کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت کنونی صدها زن ایزدی در عراق که به اسارت داعشی ها درآمده اند به علاوه زنان دیگری از اقلیت های نژادی و مذهبی در این کشور ابراز نگرانی کرد که از اوت سال جاری تاکنون قربانی بردگی، ازدواج های اجباری و تجاوز شده اند.

  رعدالحسین یادآور شد: وضعیت وحشتناک پیش روی این زنان تنها موجب شرمندگی ما به عنوان بشریت است و گفته های تنها چند تن از نجات یافتگان و اعضای خانواده این قربانیان کافی است تا بفهمیم نشان دهنده شرایط اسف بارشان است.

  داعش در 14 اوت با اعلام بیانیه ای در موصل زنان را از رفت وآمد در اماکن عمومی بدون همراهی یک مرد منع کرده و کسانی که این محدویت ها را زیر پا می گذارند با بدرفتاری و تنبیه مواجه هستند.

  وی ادامه داد: داعش با خشونت، وحشیگری و حمله به شکننده ترین اقشار جامعه شامل زنان، کودکان و اقلیت های مذهبی و نژادی خود را به جهان شناسانده است. کشتارهای اخیر و ادامه آدم ربایی و به بردگی گرفتن زنان و کودکان نشان دهنده ماهیت زشت این گروه تکفیری است.

  رعدالحسین در پایان با تاکید بر لزوم مجازات عاملان این جنایات، توقف فوری آن را خواستار شد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
17