جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60379
  تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 13:2
  تعداد بازدید : 833

  رییس سازمان بازرسی کل کشور:

  باید به هر ترتیب مانع زمین خواری شویم

  رییس سازمان بازرسی کل کشور از صدور بخشنامه ای به استانداران سراسر کشور خبر داد که طی آن مدیران موظف شدند با عزم جدی با زمین خواری مقابله کنند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور صبح روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس منطقه 5 سازمان و بازرس کل استان آذربایجان شرقی که با حضور رئیس کل دادگستری، دادستان استان، استاندار و مسئولان اجرایی و قضایی استان در تبریز برگزار شد، با تبریک هفته دفاع مقدس گفت: وظیفه سازمان بازرسی، نظارت و بازرسی است. از دو وظیفه مهم سازمان بازرسی بنده نظارت را در اولویت قرار داده و در همه سخنرانی ها بر نظارت تأکید می کنم. بالاخره نظام برای یک مدیر 20 الی 30 سال هزینه کرده و نمی توان با کوچک ترین لغزش این مدیر را از کار برکنار کرد. بنای ما در سازمان بازرسی این است که دام ها را شناسایی و مدیران کشور را از این دام ها بر حذر داده و برداشت صحیح از قانون را به مدیران گوشزد کنیم.

  وی با بیان اینکه اکثر قریب به اتفاق مدیران کشور سالم و پاک هستند، گفت: با این حال هستند مدیرانی که در این دسته قرار نمی گیرند و متأسفانه طی سال های گذشته میزان این مدیران رشد صعودی داشت که باید آنان را از بین مدیران جدا کنیم تا مدیران عزیز و خدوم ما بدنام نشوند.

  سراج تأکید کرد: اگر به جایی رسیدیم که مدیر متخلف بر انجام آن خلاف اصرار داشته باشد، قطعاً کوتاه نخواهیم آمد و او به اشد مجازات قانونی محکوم خواهد شد.

  رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: بنابراین وظیفه اصلی سازمان بازرسی نظارت است و بر این تاکید می کنیم که همراه و چشم بیدار مدیران قوا هستیم.

  وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر مبارزه با فساد گفت: مقام معظم رهبری کمتر سخنرانی دارند که در آن به ضرورت مبارزه و ممانعت از شکل گیری فساد اقتصادی و حتی فساد فرهنگی اشاره نکرده باشند. این تاکیدات وظیفه همه دستگاه ها و سازمان ها را سنگین تر کرده و همه باید تلاش کنیم در این جهت کارنامه قابل قبولی ارائه دهیم.

  رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: وظیفه ما این است که فرمایشات رهبری را به صورت کامل اجرایی کنیم و در این مسیر با هیچ کس رودربایستی و اغماض نداریم. همان طور که استحضار دارید طبق قانون اساسی، نظارت بر حسن جریان امور کشور، وظیفه سازمان بازرسی است؛ یعنی هر چیز که از آن تلقی امور شود، سازمان بازرسی حق ورود دارد. دومین وظیفه سازمان، نظارت بر اجرای صحیح قوانین است و این به آن معنا است که هر جا قانون مورد تعدی قرار گرفت بازرسی کل کشور باید حضور داشته باشد.

  وی ادامه داد: قطعاً در استان ها گزارش های سازمان در شورای اداری و تأمین مطرح و راهکارهایی ارائه می شود. ولی برای همه استان ها نمی توان یک نسخه پیچید. به طور کلی تأکید دارم که سازمان بازرسی همراه دستگاه اجرایی است و دوست داریم که از مدیران دستگاه اجرایی حتی سؤال هم نکنیم چه برسد به اینکه قرار بازداشت صادر کنیم.

  سراج در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: اخیراً در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که به ریاست آقای جهانگیری برگزار می شود، بحث زمین خواری را در دستور کار قرار داده ایم. وزیر کشور نیز در این جلسه گزارش مبسوطی ارائه دادند و قرار شد اقدامات جدیدی برای مقابله با این معضل صورت گیرد.

  وی زمین خواری را یکی از مهم ترین جرائم کشور دانست و گفت: خوشبختانه در استان آذربایجان شرقی به نسبت سایر استان ها کمتر شاهد پرونده های زمین خواری هستیم که این جای خوشحالی دارد، اما آنچه مهم است اینکه باید به هر ترتیب مانع زمین خواری شویم. متأسفانه در پرونده های زمین خواری دستگاه های مسئول قادر نیستند مانع شوند و نیازمند یک سازوکار مناسب دارد. در همین جهت قرار شد بخشنامه ای به استانداران ارسال شود که همه مدیران کشور با عزم جدی در خصوص زمین خواری اقدام مؤثری انجام دهند.

  رییس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه در خصوص مقوله فساد باید بیشتر از برخورد، پیشگیری کرد، گفت: هزینه پیشگیری ارزان تر از درمان است و اگر همه عزم خود را جزم کنند قطعاً در سنگر مبارزه با فساد نیز موفق خواهیم شد. همان طور که طی هشت سال دفاع مقدس همه نظام پای کار آمده و اجازه تصرف یک متر از خاک را نداند. اگر همه در برابر فساد متحد باشیم در زمینه ریشه کن کردن فساد موفق خواهیم بود و این زالوصفتان را به سزای خود می رسانیم.

  وی با اشاره به سفر اخیرش به کانادا گفت: رقم فساد در این کشور آن قدر پایین است که باعث تعجب بنده شد. وقتی درباره حجم پرونده ها پرسیدم، اعلام کردند که ظرف 11 سال تنها 82 پرونده فساد داشتند و مهم تر آنکه مبلغ بزرگ ترین پرونده آن ها 13 هزار یورو است. در خصوص آمار فساد در کشور کانادا یک نکته توجهم را جلب کرد که در دوره ای حجم فساد بالا بود که راجع به آن سؤال کردم و گفتند در یک مقطع زمانی بعد از جنگ جهانی دوم برخی به بیت المال و اموال عمومی دست اندازی کردند که این آمار مربوط به آن دوره است.

  سراج همچنین گفت: قطعاً اثرات جنگ روی میزان فساد در کشور تأثیرگذار است. کسی که به فساد آغشته شد هم به این راحتی جدا نمی شود.

  در پایان مراسم ناصر سراج‏، علی کرمی را به عنوان بازرس کل استان آذربایجان شرقی معرفی و از زحمات اکبر غفاری آذر تقدیر و تشکر کرد.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور صبح یکشنبه جهت حضور در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان آذربایجان شرقی وارد تبریز شد. سراج در این سفر که از سوی ابراهیم شاهرخیان معاون برنامه ریزی و امور مجلس، حمیدرضا سارنجی مدیرکل حفاظت و اطلاعات، ابوالفضل روستائی مدیرکل حوزه ریاست‏‏‏، روابط عمومی و همکاری های بین المللی و صیرفی مدیر روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور همراهی می شد، ظهر یکشنبه با امام جمعه و نماینده ولی فقیه استان آذربایجان شرقی دیدار کرد.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
3