جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60514
  تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 13:1
  تعداد بازدید : 803

  رییس سازمان بازرسی کل کشور:

  معضل کاغذبازی در کشور برطرف شود/مدیری که ریسک نکند، مدیر نیست

  رییس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از کاغذبازی در کشور آن را مانعی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: باید دستورالعمل های زائد از طریق دیوان عدالت اداری ابطال شوند تا افراد به سوی قاچاق نروند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناصر سراج در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تلاش سازمان بازرسی کل کشور این است که کار دستگاه قضایی به وسیله بازرسی سنگین نشود، گفت: سازمان بازرسی کل کشور آماده است با نظارت و پیشگیری بار دستگاه قضایی را تا جایی که امکان دارد، کم کند.

  رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: اولویت کار سازمان بازرسی کل کشور بیشتر نظارت است تا اجازه ندهد حیثیت مدیران خدوم کشور خدشه دار شود و چنانچه دامی برای آنان پهن شده باشد، ان شاء الله با راهنمایی های ما آگاه خواهند شد. سازمان بازرسی کل کشور اگر جایی مشاهده کرد مدیری را می لغزانند قطعاً تذکر خواهد داد و اجازه نخواهد داد مدیران خدوم در این دام ها بیفتند.

  وی با اشاره به سیر تصویب قانون سازمان بازرسی کل کشور گفت: همان طور که استحضار دارید قانون سازمان بازرسی در حال بررسی در مجلس است که بررسی یک تبصره آن باقی مانده است. این در حالیست که در سال 60، قانون عادی سازمان بازرسی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در سال های 75 و 87 دو بار اصلاحیه خورد و قرار شد برخی مواد آن (9ماده) به صورت آزمایشی و 5 ساله اجرایی شود، اخیراً مدت اجرای آزمایشی این قانون منقضی شد و اصلاحاتی روی این قانون انجام دادیم و از مجلس خواستیم قانون جدید را تصویب کند.

  سراج با اشاره به تلاش ها و پیگیری های سازمان بازرسی برای اصلاح و تصویب قانون این سازمان گفت: در برخی مواد قانون سازمان، با نقایصی مواجه بودیم که این موضوع علاوه بر این که ممکن بود تبعاتی در پی داشته باشد، به صرفه و صلاح بیت المال نیز نبود؛ لذا پیشنهادهایی جهت اصلاح این روند ارائه کردیم، از جمله در رسیدگی به پرونده های ارسالی از سازمان بازرسی به هیات های بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری نقایصی بود که پیشنهاد شد در این هیئت ها حتماً یک قاضی حضور داشته باشد که البته این مصوبه مجلس در یک رفت و برگشت به شورای نگهبان تصویب شد.

  وی ادامه داد: نقیصه دیگر عدم حضور نماینده بازرسی در شوراها و مجامع بود که خوشبختانه با اصلاح قانون سازمان و تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان، این مشکل رفع شد و ان شاء الله از این به بعد، سازمان بازرسی در مناقصه ها و مزایده ها و شوراهای اسلامی حضور جدی خواهد داشت. خصوصاً در شوراها قاضی و ناظر سازمان بازرسی کل کشور باید حضور داشته باشد تا از تصویب مصوبات خلاف قانون جلوگیری و مانع برخی که حاضر نیستند از قانون تمکین کنند، شود.

  رییس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه سرمایه گذاری را نیاز جدی کشور دانست و گفت: سرمایه گذاران سالم و کارآفرینان‏، باید ترغیب شده و اطمینان پیدا کنند تا در داخل کشور سرمایه گذاری کنند. اقتصاد کشور هم به نفت بستگی دارد. از این رو مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند تا اقتصاد کشور مقاوم شده و از حالت تک بعدی و تک محصولی رهایی یابد.

  وی با اشاره به همکاری دولت و سازمان بازرسی کل کشور برای تدوین برنامه های اقتصاد مقاومتی کشور گفت: با هماهنگی که سازمان بازرسی با دولت دارد اخیراً این برنامه ها در قالب کتابچه ای از سوی معاونت برنامه ریزی و راهبردی ریاست جمهوری تدوین شده است تا در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

  سراج با بیان اینکه سازمان بازرسی در اقتصاد مقاومتی با دولت خصوصاً شخص رئیس جمهور کاملاً هماهنگ است، گفت: متأسفانه شاهد بودیم در برخی مناطق آزاد ماشین های لوکس و گران قیمت وارد کشور می شد و در شهرها تا شعاع 120 کیلومتر و فراتر از آن با اخذ مجوزهایی در مناطق دیگر تردد می کردند و این در حالی بود که عوارض مربوطه را پرداخت نمی کردند و دولت متضرر می شد. در این زمینه گزارش جامعی از سوی سازمان بازرسی خدمت رئیس جمهور ارسال شد که این گزارش به آقای جهانگیری ارجاع و هفته گذشته در دولت مطرح و مصوب شد هیچ کس تحت هیچ شرایطی حق ندارد از مناطق آزاد به مناطق دیگر که دارای گمرک هستند ماشین وارد کند و همچنین تردد ماشین های بالای 2500 سی سی به کل ممنوع شد.

  وی با تاکید بر اینکه باید به مدیران اجازه ریسک داده شود، گفت: اگر مدیری اجازه ریسک نداشته و نتواند ریسک کند، مدیر نیست، اما نکته ای که باید همواره مورد توجه باشد این است که ریسک باید با در نظر گرفتن جوانب قانونی امور انجام شود و اگر هم اشتباهی صورت گرفت که عمدی نبود نباید به گونه ای رفتار شود‏، قدرت و جرأت ریسک از مدیران گرفته شود.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه کاغذبازی یکی از موانع تحقق اقتصاد مقاومتی است، تأکید کرد: باید معضل کاغذبازی در کشور را برطرف کرد. این مسئله خیلی دست وپا گیر شده است. اخیراً که برای شرکت در مجمعی به یکی از کشورها رفته بودم، اطلاع یافتم جریان تجارت در این کشور از جمله ثبت شرکت و کارهای بازرگانی ظرف یک روز انجام می شود. اما در ایران آن قدر کاغذبازی می شود که فرد از تجارت پشیمان می شود. باید دستورالعمل های زائد از طریق دیوان عدالت اداری ابطال شوند تا افراد به سوی قاچاق نروند. متأسفانه اکثر تجارت در کشور ما به صورت قاچاق صورت می گیرد. ازاین رو باید هر چه سریع تر راه را برای تجارت قانونی فراهم کرد.

  سراج ادامه داد: اصل بر پاک بودن مدیران است مگر خلاف آن ثابت شود و الا کسی اجازه ندارد به این حوزه ورود کرده و وقت مدیر را در خصوص کارهای خوبی که انجام می دهد، بگیرد. اگر هم مدیری بین مدیران پیدا شد که اصلاح ناپذیر و به تذکرات سازمان بازرسی توجه ندارد، قطعاً به اشد مجازات قانونی محکوم و مجازات در خصوص وی اجرا خواهد شد. از همکاران سازمان بازرسی نیز خواستارم بررسی و آسیب شناسی کرده و روی جرائمی که بیشتر با افکار عمومی، اقتصاد و زندگی مردم سر کار دارند تمرکز کنند. می خواهم همکاران کارهای عمده و کلان را شروع کرده و روی موضوعاتی مانند برخورد با زمین خواری، اختلاس های سنگین و معوقات کذایی بانک ها کار کنند تا بتوانیم سر و سامانی به اقتصاد کشور دهیم.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایان ضمن تقدیر از زحمات علی کرمی، جاوید پاشایی را به عنوان بازرس کل استان آذربایجان غربی معرفی کرد. علی کرمی به عنوان بازرس کل استان آذربایجان شرقی و رئیس منطقه 5 بازرسی منصوب شد.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
5